Osnovna škola Josipa Matoša dosad je samostalno ili uz suradnju s drugim udrugama, ustanovama i organizacijama aplicirala i uspješno provela više nacionalnih i međunarodnih projekata, a kontinuirano se planiraju i provode novi projekati.
Jedan od prvih projekata pod nazivom “Djeca s teškoćama u razvoju-upute za roditelje”, realiziran je uz financijsku podršku Nexe grupe d.o.o. U okviru projekta tiskane su kratke upute za roditelje djece s teškoćama u razvoju u kojima su pojašnjeni načini i oblici školovanja učenika s posebnim potrebama.
Projekt “Učionica domaćinstva” realiziran je uz podršku Hrvatske zajednice računovođa i financijskih djelatnika. Doniranim sredstvima opremljena je specijalizirana učionica nastave domaćinstva, u kojoj učenici pod vodstvom učitelja-edukacijskih rehabilitatora usvajaju praktična znanja i vještine potrebne za svakodnevni život.
Realiziran je i projekt “Likovno-kreativno-socijalizacijska radionica” koju je u prostorijama škole provodilo Društvo za pomoć MRO. Projekt je odobrilo MZOŠ u okviru područja izvaninstitucionalnog oblika odgoja i obrazovanja, a provodio se za djecu – učenike Osnovne škole Josipa Matoša koja su članovi Društva za pomoć MRO. Projekt su realizirali učitelji škole koji su ujedno i vanjski suradnici u Društvu za pomoć MRO.
Projekt “Krojačka radionica” odobren je u okviru humanitarne akcije Lidl d.o.o. Projekt je namijenjen starijim učenicima Škole koji su u okviru tehničke kulture i radnog odgoja usvajali praktična znanja i vještine krojenja i šivenja.
Koncem školske godine 2009/2010. na natječaju Humanitarne organizacije “RTL pomaže djeci” Škola je dobila mini bus (16+1) koji je služio za prijevoz učenika škole. Radosnu vijest o donaciji donio je u Školu naš kum Jacques Houdek. Tijekom 2013./2014. na isti način opremljena je i senzorna soba.
U rujnu 2010. godine na natječaju tvrtke Cemex iz Solina dobili smo novčanu potporu za nabavku defektologijskog i psihologijskog instrumentarija potrebnog za rad svih djelatnika škole. Namjena projekta jest prvenstveno za učenike Škole, ali i za djecu predškolskog uzrasta koji će biti učenici Škole.
U okviru međunarodnog natječaja Academy of Central European Schools (ACES) 2011/2012 prihvaćen je projekt Škole u suradnji s redovitim osnovnim školama iz Makedonije i Rumunjske (Osnovna škola Dimitar Miladinov Skopje i Scoala Emil Racovita Bucuresti) pod nazivom “Kad se naše ruke slože”, a koji je bio usmjeren na poticanje volontiranja među učenicima. Na ACES akademiji u Senecu (Slovačka) osvojili smo i nagradu za to što smo “naučili kako slušati” (“Learning to listen”) u kategoriji “Special bonus”. Royalova zaklada za međugeneracijsku solidarnost prepoznala je naš trud koji ulažemo u realizaciju projekata, a posebno projekt tijekom kojeg smo kod djece razvijali socijalnu osjetljivost prema osobama treće životne dobi (Kad se naše ruke slože), te nas je nagradila s novčanom nagradom u okviru natječaja Škola-prijatelj starijih.
Tijekom školske godine 2011/2012 realiziran je i projekt “Čuvajmo našu zemlju” zajedno s učenicima ŠOSO “Milan Petrović” Novi Sad (Srbija), a kojeg je financiralo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa. Učenici obje škole su kroz zajedničke nastavne i izvannastavne aktivnosti učili kako kako brinuti o svom okolišu te na ekološki način se odnositi prema prirodi koja nas okružuje. Ministarstvo je odobrilo i nastavak projekta pod nazivom “Zemlja je naše blago” koji je realiziran s istim partnerima, a kroz koji se nastavilo raditi na očuvanju okoliša.
Akademija srednjoeuropskih škola je prepoznala naš trud pa smo i školske godine 2012./2013. dobili sredstva za realizaciju projekta “Naš prozor u svijet” (The World through our Windows), zajedno s učenicima OŠ “Dušan Dugalić” Beograd (Srbija). Tema projekta bili su mediji, a cilj je bio uključiti se u medijski život lokalne zajednice. Kroz projektne aktivnosti prvi put smo izdali i školske novine. U školskoj godini 2013./2014. ACES nam je po treći put odobrio sredstva za provedbu projekta “Svijet je ovaj lopta šarena” (The World is a Colorful Ball). Projekt smo proveli s OŠ Dušan Dugalić iz Beograda (Srbija) te X. OŠ Bijela iz Brčkog (Bosna i Hercegovina).
U okviru natječaja IPA predpristupnog fonda (prekogranična suradnja) europske unije projekt pod nazivom “Stanovanje uz podršku odraslih osoba s autizmom i sniženim intelektualnim sposobnostima” se našao na rezervnoj listi nagrađenih projekata. Nakon drugog kruga izbora projekt je dobio podršku te se s realizacijom započelo u veljači 2014. godine.
U suradnji s Forumom za slobodu odgoja Škola je tijekom školskih godina 2013./2014. i 2014./2015. kao partner sudjelovala u projektu “Rane odgojno-obrazovne intervencije temeljene na pokazateljima uspješnosti”. Projekt je bio usmjeren na učenike s problemima u ponašanju te posebno na rano otkrivanje i prevenciju problema u ponašanju kod učenika od drugog do petog razreda osnovne škole.
Škola nastavlja osmišljavati i realizirati različite projekte u svrhu poboljšanja kvalitete odgoja i obrazovanja, ali i života djece i učenika s teškoćama u razvoju apliciranjem prijedloga projekata u okviru različitih programa (Europa za građane, Interreg), a posebno u okviru programa Erasmus+ čiji smo ambasadori uključivanja i raznolikosti.
Projekti OŠ Josipa Matoša
“Zoro – Uključivanje životinja u odgojno-obrazovni proces“
“K europskim vrijednostima-osobe s invaliditetom kao ravnopravni građani”
“Čarobni san – terapija uz pomoć životinja za učenike s teškoćama u razvoju”
“TESI – prilagođeni personalizirani sustav za izradu alata za komunikaciju u socijalnoj inkluziji učenika s teškoćama u verbalnoj komunikaciji“
„NeedSport -Bringing Sport to Children With Special Needs“