Plural words

O projektu

Plural Words je europski projekt usmjeren na podizanje svijesti o alternativnoj i augmentativnoj komunikaciji (AAK) i širenju ove metode, destigmatiziranje komunikacijskih poteškoća i razbijanje predrasuda o AAK-u te poticanje i poučavanje uporabe AAK-a u ranom djetinjstvu i osnovnim školama za svu djecu.

Projekt je nastao u okviru europskog konzorcija pod okriljem Erasmus+ programa suradničkih partnerstava u odgoju i općem obrazovanju, a uključuje šest javnih i privatnih organizacija u šest različitih zemalja. Nositelj projekta je francuska tvrtka “Les Apprimeurs”, specijalizirana za kreiranje digitalnih sadržaja u području obrazovanja, kulture i učenja, a partneri su, uz OŠ Josipa Matoša i Liceul Technique in Cluj Napoca (Rumunjska), Logopsycom (Belgija), Euphoria Net (Italija) i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Unicef w Słupsku (Poljska) te kao pridruženi partner Montessori škola Rive Gauche (Švicarska). Projekt traje 25 mjeseci, od listopada 2023. godine do listopada 2025. godine, a oznaka projekta je 2023-1-FR01-KA220-SCH-000155095.

Aktivnosti

Uz međunarodne sastanke, projektom je planirano kreiranje različitih resursa za stručnjake koji rade s djecom i učenicima sa složenim komunikacijskim potrebama:

  1. AAK kutije – sadrže različite AAK informacije o pismenosti, matematičkim vještinama i temama iz svakodnevnog života
  2. Moduli e-učenja – za obuku stručnjaka u odgoju i obrazovanju o AAK-u i komunikacijskim problemima
  3. Pedagoški vodič – za učitelje predškolskih ustanova i osnovnih škola koji se žele upoznati s područjem AAK-a
  4. Devet pedagoških listova za stručnjake – kao podrška implementaciji AAK kutija u svakodnevnoj praksi
  5. Zbirka primjera dobre prakse – popis inovativnih i inspirativnih organizacija, stručnjaka i aktivnosti temeljenih na AAK širom Europe.

Pedagoški vodič

Na mrežnoj stranici projekta Plural words dostupan je Pedagoški vodič na hrvatskom jeziku. Vodič sadrži korisne informacije za stručnjake koji rade s djecom i učenicima sa složenim komunikacijskim potrebama, a koja imaju potrebu za uporabom alternativne i augmentativne komunikacije (AAK).

Skip to content